HABERLER

Geleceğe Nefes İçin 2000 Adet Fidan Dilkildi.

11.11.2019

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü'nünce tertip edilen 11.11.2019'da 81 ilde saat 11:11 de 20123 noktada daha yeşil bir Türkiye için 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacağı "Geleceğe Nefes" kampanyası kapsamında Esnaf Odaları Birliğimizce 2008 yılında kurulan "Ahi Esnaf Ormanı"na 2000 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.

 

Fidan dikim etkinliğine, Vali İbrahim Akın, Milletvekillerimiz Metin İlhan ve Mustafa Kendirli,Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Emniyet Müdürü Murat Türesin, Garnizon Komutanı J.Alb. Ferhat Kuran, İl Müftüsü Mehmet Yaman, Ticaret Odası Başkanı  Mustafa Yılmaz, Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu , Siyasi Partilerin il başkanları, Esnaf Odası Başkan yöneticileri ve esnaflar, Daire Müdürleri,şehit ve Gazi Dernekleri, çok sayıda öğrenci  ve vatandaşlar katıldı. 

 

Valimiz Sayın İbrahim Akın, konuşmasında; “Bilindiği gibi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyonu önlemek, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak amacıyla 11 Kasım tarihini “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan etmiştir. Bu kapsamda, ülkemizin orman varlığını artırmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından 81 ilde “Geleceğe Nefes” ağaçlandırma seferberliği başlatıldı. Bugün de, bu seferberlik kapsamında 11.11.2019 tarihinde ülkemiz genelinde saat 11:11’de 2023 farklı noktada daha yeşil bir Türkiye için 11 milyonun fidanın toprakla buluşturuluyor. Bizler de ilimizde 38 noktada 75 bin fidanı ‘Bugün fidan, yarın nefes’ sloganıyla toprakla buluşturuyoruz. Kırşehir genelinde ilk etapta 60 bin fidan hedefi ile yola çıkılan bu ağaçlandırma kampanyasına halkımızın yoğun ilgi göstermesi nedeniyle bu sayı 75 bine çıkmıştır. İlimizin orman varlığı son 15 yılda %3’ten %7’ye çıkmıştır. İnanıyoruz ki diktiğimiz bu fidanlarla Kırşehir daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir bir hale gelecektir. Amacımız gelecek nesillere daha sağlıklı ortamlarda yaşamalarına vesile olacak daha yeşil bir Kırşehir bırakmak. Diktiğimiz bu fidanların gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacağına inanıyor, bu günün ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

İl Müftümüz Mehmet Yaman'ın yaptırdığı duadan sonra 2000 adet fidan toprakla buluşturuldu.

 

 

 

Geleceğe Nefes İçin 2000 Adet Fidan Dilkildi.
Paylaş: