HABERLER

Yöresel Yemek Yarışması
Başvuruları Başladı

26.06.2019

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl sekizincisi düzenlenecek. Düzenlenecek olan yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacıları bu yılda önemli hediyeler bekliyor.

Esnaf  ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk; Ahilik Haftası Kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere, Türk Mutfak Kültürü ve Kırşehir’ in Mutfak Kültürünü sahip çıkmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası Kutlamaları içerisinde yemek yarışması düzenlediklerini, özellikle Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiklerini, 3 Kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler. Düzenlenecek yarışma KırşehirYöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb….) dallarında yapılacaktır.

Yarışmaya son müracaat  tarihi  10 Eylül 2019 Salı, yarışma ise 18 Eylül 2019 Çarşamba günü Ağalar Konağında yapılacaktır.

Her dalda dereceye girenlerin birincilere  5 adet Küçük Çeyrek, ikincilere 3 adet Küçük Çeyek ve üçüncülere ise 2 adet Küçük Çeyrek Altın verilecektir. “ 8. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Kırşehir Kent Konseyine,Toki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine  ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneğine başvuruda bulunabilecek. Öztürk, “Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması” nı her yıl yapılmakta olan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirdik, böylelikle Anadolumuzun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini, bu yıl yapılacak olan yarışmanın Kırşehir için çok önemli olduğunu, özellikle ev hanımlarının ve usta aşçılardan yarışmaya ilgili olmalarını, bu vesile ile Ahiliğe sahip çıkmalarını beklediklerini dile getirdi.

Başvuru Yerleri:

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kırşehir Kent Konseyi

Kırşehir Yardımseverler Derneği

Toki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yöresel Yemek Yarışması <br> Başvuruları Başladı
Paylaş: