HABERLER

Ahi Baba mezarı başında anıldı

18.05.2022

Ahilik kültürüne ilişkin çalışmalarıyla tanınan Ahi Baba Mustafa Karagüllü vefatının 4. Yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Mustafa Karagüllü’nün Kümbetaltı Mezarlığında bulunan kabri başındaki programa Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Genel Meclis Başkanı Şaban Çelik, Ak Parti İl Başkanı Seher Ünsal, İyi Parti İl Başkanı Müfit Göçen, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, merhum Mustafa Karagüllü’nün eşi İsmet Karagüllü, il dışından gelen şairler ve sevenleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dualar okunarak Karagüllü’nün mezarına karanfil bırakıldı.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk burada yaptığı açıklamada, “2 yıl pandemi nedeniyle Ahi Babamızın ölüm yıldönümü programlarını geniş çaplı yapamamıştık. Ahi Baba anlatılmaz yaşanır. Bizim yaklaşık 30 yılımız birlikte geçti. Altının kıymetini sarraf bilir. Ahi Babanın da kıymetini en iyi esnaflarımız bilir. Esnaflarımız onun hatırasını yaşatacaktır. Mekânı cennet olsun.” Dedi.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise, “Hayatını Ahiliğe ve Kırşehir’e vermiş bir insandı.  Başta Kırşehirlilere ve Ahi Evran’ın memleketindeki ahilere başsağlığı diliyoruz. Ahi Baba bizim kültürümüz. Onun genç nesle aktarılması gereken misyonu var. Onu da biz taşıyacağız. Kendisi duruşuyla ve yaşayışıyla gerçekten bir ahiydi. Hepimizin başı sağ olsun, mekânı cennet olsun.” dedi.

Karagüllü için Ahi Evran Camii ve Hoca Ahmet Yesevi Camiinde mevlit okutularak lokum dağıtıldı.

Ahi Baba mezarı başında anıldı
Paylaş: