HABERLER

Esnaf Gecesi Düzenlendi

19.09.2022
35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Esnaf Gecesi düzenlendi.
Kelebek Düğün Salonunda düzenlenen geceye Vali H. Mete Buhara, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda esnaf katıldı. Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin ÖZtürk yaptığı konuşmada, "Esnaf ve Sanatkârlarımız 2 yıllık pandemi sürecinin ardından ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarla mücadele etmeye devam ediyor. Pandemi sürecinde de enflasyon dalgalanmalarında da tüm yük esnafımızın üzerindeydi. Sağlığımız kadar ekonomimizi de tehdit altında tutan pandemi sürecini Allah bir daha yaşatmasın.

Son zamanlarda enflasyondaki yükseliş ve alım gücünün düşmesi yine esnaflarımızı olumsuz yönde etkilemiştir. İş yeri kiraları, faturalar SGK ve BAĞKUR primleri derken esnafımız borç batağından kurtulamadı. Bu sıkıntıları esnafımızın da desteğiyle yer aldığımız üst kurullarda daima dile getiriyoruz. Faizsiz ve uzun vadeli kredi ile hibe destekleri için taleplerde bulunuyoruz.

Piyasa fırsatçısı 3 harfli zincir marketler hem esnafımızın hem vatandaşımızın cebine göz dikmiş, piyasaları alt üst etmiştir. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi vatandaşlarımız bu cambazlara fırsat vermeyip yerel esnafını tercih ederek milli ekonomiyi kalkındırmalıdır. Yakın zamanda çıkmasını beklediğimiz perakende kanunu ile esnafımız zincir marketlerin piyasadaki ağır yükünden kurtulacaktır.

Bu yıl 35.’sini kutladığımız Ahilik Haftası yine festival havasında geçiyor. Her yıl bu coşkuyu daha da artırarak yaşatıyoruz. Yerel esnafımızın Ahilik Haftasından en iyi şekilde istifade etmesini sağlayarak memleketimizin kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde olarak, çevre illerden hiçbir eksiğimiz kalmayana kadar çalışmaya devam etmeliyiz. Hep birlikte bu taşın altına elimizi koymalıyız.

Vatandaşlarımız şehrine ve esnafına sahip çıkarak; esnaflarımız da Ahi Evran-ı Velinin dürüst ticaret anlayışını tüm dünyaya örnek teşkil edecek şekilde yaşatarak milli kalkınma için gereken sorumluluğu almalıdır. Devlet büyüklerimiz de bu mücadelede esnaf ve vatandaşlarına destek olmalı, önünü açmalıdır. Ancak bu şekilde yol alabilir ve kısır çekişmelerden kurtulabiliriz.

Bu gece uzun yıllar mesleğinde hizmet vermiş ve vermeye devam eden, mesleklerini icra ederken gösterdikleri üstün gayretlerinden dolayı bağlı bulundukları odaların yönetim kurulları tarafından üstün hizmet belgesi almaları uygun görülen esnaflarımıza belgelerini takdim edeceğiz. Esnaflarımız olmazsa biz olmayız. Sizin desteğinizle bu teşkilat ayakta duruyor ve durmaya devam edecek. " dedi.

Düzenlenen program, Vali Buhara ve diğer protokol tarafından iş yerlerinde hukuka, ahlak kurallarına ve Ahilik geleneklerine uygun olarak faaliyet gösteren, vatandaşlarla ilişkide dürüstlüğün ve güvenin hâkim olduğu, meslek disiplin kurallarına uyan esnaflara Üstün Hizmet Belgeleri verilmesi ve türkü dinletisi ile sona erdi.

 
Esnaf Gecesi Düzenlendi
Paylaş: