.

           

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'IN ÇANKAYA KÖŞKÜNDE AĞIRLADIĞI ESNAF HEYETİ ARASINDA TESK ve TESKOMB'UN YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLARAK KATILAN BAHAMETTİN ÖZTÜRK; ANKARA'DAN ESNAFLARA GÜZEL HABERLERLE DÖNDÜ.

                  TESK Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN heyet adına bir konuşma yaparak, esnaf ve sanatkârın sorunlarını Başbakan Binali YILDIRIM'a anlattı.

                Başbakan Binali YILDIRIM 2016 yılı sonunda 15 bin esnafa KOSGEB aracılığı ile 50 bin lira 1 yıl ödemesiz ve 3 yıl vadeli faizsiz kredi dağıttıklarını fakat Türkiye genelinde krediye müracaat eden esnaf sayısının 250 bine yakın olduğunu belirterek, krediye müracaat eden ve şartları taşıyan bütün esnaf ve sanatkârlara faizsiz krediyi kullandıracakları müjdesini verdi. Hem bankaların kullandıracağı krediler hem de devletin vereceği destekler için esnafların sicillerinin temiz olması gerektiği dile getiren Başbakan YILDIRIM, çeki yahut senedi dönen, sicili bozulmuş, bu nedenle verdiğimiz kredilere erişime izin verecek sicil affı getireceklerini, konuyu bu hafta meclise getireceklerini ve yürürlüğe girdirecekleri müjdesini verdi.

                 Ahilik Fonu

                Başbakan Binali YILDIRIM konuşmasının devamında Ahilik ve esnaf fonu kuracaklarını söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu: " İşler her zaman iyi gitmez. Günün birinde işsiz kaldınız, dara düştünüz, ne yapacağım diye düşünüyorsunuz. İşte yardım alabileceğiniz esnaf ve Ahilik fonu var. Bu fon devlet ve milletin birlikte elini taşın altına koymasıyla oluşuyor. Yaniz siz iki koyun bir de biz diyoruz. Böylece bu paralar biriksin.Talep esnaf temsilcilerinden geldi, biz de talebin doğru bir talep olduğunu değerlendirdik. 1.5 ay gibi bir sürede olgunlaştırdık. Bu düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde genel kurula getireceğiz. Fona 18 lira devlet, 35 lira esnaf ödeyecek. İki yıl katkının devam etmesi lazım. İki yıl para vereceksin, prim düzenli ödenecek. Bir şey olduğunda ödediğin prime bakacağız. Sınırları 711 lira ila 1422 lira arasında para verilecek. Allah bereket versin, yokluktan iyidir".            Başbakan Yıldırım, düzenlemeyi ihtiyaç olduğunda kullanılabilecek bir kaynak oluşturmak için yaptıklarını anlatarak, "Muhannete muhtaç olmayalım, derdimiz bu. Yani işsizlik fonunun benzeri esnaf kendi arasında bir fon oluşturuyor, devlet de buna katkı sağlıyor. İşin özeti budur. Bunu bir anlamda yardım sandığı gibi düşünebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

                 Kırşehir'de Faizsiz Krediye Müracaat eden Esnaf ve Sanatkâr sayısı 992 Kişi

                Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk yapmış olduğu açıklamada; Esnaf ve Sanatkârın zor bir süreçten geçtiğini, TESK ve TESKOMB üyelerini Çankaya köşkünde kabul eden Başbakan Binali YILDIRIM'a esnafın durumunu yakından anlatma fırsatı bulduklarını, taleplerinin Başbakan tarafından kabul gördüğünü, devletin verdiği desteklere ulaşmakta, kredilere ulaşmakta güçlük çeken esnaflara, kobilere çok kısa süre içerisinde Sicil Affı getirileceğini ve 2016 yılı sonunda faizsiz krediye müracaat eden 250 bine yakın esnafın tamamına aranılan şartları taşıması halinde 50 bin lira faizsiz kredi verileceğini belirterek, böylelikle Kırşehir'de Faizsiz kredi almak üzere başvuru yapmış olan 992 kişi bu haktan yararlanabilecektir dedi.

                Başkan Öztürk uzun süredir ekonomik nedenlerle iş yerini kapatan veya iflas eden esnafın gelir kayıplarını telafi etmek, az bir süre de olsa geçimlerini temin edebilecekleri bir destek olması amacıyla tıpkı işsizlik fonu gibi bir Esnaf İşsizlik Fonu- Ahilik Fonu kurulması gerektiğini üst kuruluşumuz TESK ve TESKOMB ile birlikte hükümetimize ilettik. Zaman zaman yerel basınımız, ulusal basınımız aracılığı ile kamuoyuna duyurduk. Gerçekleştirilen son Esnaf ve Sanatkârlar Şurasında da bu konu üzerinde fazlasıyla duruldu. Hükümetimiz bu talebimizi haklı bulurak  gerekli çalışmaları başlattılar ve çalışmaların sonuna yaklaştılar.

                2017 Yılının İlk 3 Ayında Kredi Verilmeli

               2017 yılında kredi için KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve şartları yerine getiren tüm esnaf ve sanatkârlara bu kredinin verilmesi ile piyasaların nefes alacağını ve ekonomide bir rahatlama olacağını anlatan Öztürk, "250 bine yakın kişiye yeniden şartların uyması halinde yeni kredi verilecek. KOSGEB veri tabanındaki kayıtlarını güncelleyebilmek adına geceleri uykusuz kalan, gündüzleri kuyruklarda bekleyen bu insanların emekleri boşa gitmemiş olacak. 50 bin liralık krediden faydalanmak için müracaat eden tüm esnafımıza şans verilmesi ekonomiyi ve piyasaları canlandıracak. Esnaf ve sanatkârımız krediyi büyük bir sevinçle karşıladı. Şimdi isteğimiz bu kredinin yılın ilk 3 ayı içerisinde esnafımıza verilmesi. Bu büyük önem taşıyor.' diye konuştu.  

                 Başkan Öztürk'ten Başbakan Binali YILDIRIM'a Teşekkür

                Öncelikle Ahilikte Orta Sandığı modelini andıran ve bu güzel geleneğimizin tekrar yaşatılmasını sağlayacak olan Ahilik ve Esnaf Fonunun kurulmasına vermiş oldukları katkılarından; faizsiz krediden yararlanacak işletme sayısının arttırılması gerektiğini talep ederken, isteğimizin üzerinde sayıda başvuru yapan ve şartları taşıyan 250 bin esnafımıza faizsiz kredi vermek üzere kaynak aktarılacağını belirten ve sicili bozuk olduğu gerekçesi ile bu kredilere ulaşmakta güçlük çeken esnaflara sicil affı müjdesini veren başta Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM'a, bu çalışmalarda emeği geçen herkese Kırşehir Ahi Esnafımız adına teşekkür ediyorum.