HABERLER

"Esnaf ve Sanatkara Özel Destek Paketi Hazırlanmalı"

23.03.2020

BAHAMETTİN ÖZTÜRK: “ ESNAF ve SANATKARA ÖZEL DESTEK PAKETİ HAZIRLANMALI”

Corona virüsten etkilenen esnaf ve sanatkârlar için özel paket hazırlanması gerektiğini belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK, “Corona virüs sebebiyle onlarca meslek kolundaki esnaf ve sanatkârlarımızın faaliyetlerine ara verilirken diğer meslek kollarındaki esnafımız da siftahsız dükkân kapatıyor. Ancak kira, stopaj, elektrik, su, doğal gaz gibi enerji maliyetleri, sosyal güvenlik primleri gibi ödemeleri devam ediyor. Bu sebeple, korona virüs sebebiyle ticari faaliyetlerine geçici süre ile ara verilen esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkârlarımıza özel bir paket hazırlanmalı. Hiçbir engel ve prosedür olmaksızın talepte bulunan her esnafımıza sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 50 bin TL kredi imkânı sağlanmalı” dedi.

“TALEPTE BULUNAN TÜM ESNAFIMIZ SIFIR FAİZLİ KREDİ ALABİLMELİ”

Esnafın rahatlatılması ile vatandaşların ve piyasanın da rahatlayacağını dile getiren Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk, “Korona virüs sebebiyle Elektrik, Doğalgaz, vergi, SGK, Bağkur, kredi, kira ve piyasaya olan diğer borçlarını ödeyemeyen esnaf ve sanatkârlar zor bir süreçten geçmektedir. Kamu Bankaları bu süreçte kredilerin öteleneceğine dair açıklama yapmaktalar. Aynı hassasiyeti Özel Bankalardan, Elektrik Dağıtım Şirketlerinden, Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinden de bekliyoruz. Her zaman söylenildiği gibi eğer hepimiz aynı gemide isek, Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde Özel Bankalar esnafın, vatandaşın kredi, kredi kartı, Açık Hesap, BCH (Borçlu Cari Hesap faizlerini almasınlar, doğalgaz, elektrik, telefon gibi ödemeler en az 3 ay süre aracı şirketler tarafından ertelensin. Bu günler herkes için zor günler ve böyle zor günlerde herkes herkese yardımcı olsun" dedi.

Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk esnafın acil taleplerini şöyle sıraladı:

·        Her esnafımıza sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 50 bin TL kredi verilmelidir.

·        Esnaf ve Sanatkarlarımızın Çek, Senet, Kredi Kartı ile Kamu ve Özel Bankalarınaa olan Kredi  ve BCH ödemeleri en az 6 ay süre ile ertelenmelidir.

·        Esnaf ve Sanatkarların Elektrik, Su, Doğalgaz, SGK, BağKur, Vergi gibi ödemeleri en az 6 ay süre ile faizsiz olarak ertelenmelidir.

·        Esnaf ve Sanatkarlarımızın işyerleri kapalı olduğu dönemler için kira desteği verilmelidir.

·        Esnaf ve Sanatkarlarımıza işyerleri kapalı olduğu dönem müddetince geçimlerini sağlayacak miktarda işsizlik ödeneği verilmelidir.

·        SGK Prim borcu olan esnaf ve sanatkarların yıl sonuna kadar tedavi ve ilaç ihtiyacı karşılanmalıdır.

·        Esnaf ve Sanatkarların kredilerden yararlanabilmesi için kapsamlı bir SİCİL AFFI getirilmelidir.

 

                                                                                                              

 

 

Paylaş: