HABERLER

"Virüs İçin Alınan Tedbirleri Destekliyoruz."

16.03.2020

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk’ten Korona Virisünden Korunma Yolları ile İlgili Açıklama.

Bilindiği üzere; Çin’den tüm dünyaya yayılan Yeni Coronavirüs (Covid-19) bir çok ülkede ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta ve ne yazık ki bazı durumlarda ölümle sonuçlanmaktadır. Yeni Coronavirüs (Covid-19) solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olduğundan, diğer solunum yolu virüsleri gibi, aktivitelerini ancak insan ya da hayvanların canlı hücreleri içinde sürdürebilmekte olup; enfekte kişilerin öksürme veya
hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla,damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiylebulaşabilmektedir. Yeni Coronavirüs’te en çok karşılaşılan belirtiler; ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı olup; şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Bu kapsamda; ülkemiz genelinde Yeni Coronavirüs’e karşı önlemler arttırılmış olup, esnaf ve sanatkarlarımızın da korunma ve güvenlik önlemlerini arttırması ve kişisel hijyen kurallarına uyması gerekmektedir.
Özellikle;

• El hijyenine önem verilmelidir. Eller, tırnak altları, parmak araları ve ellerin üzeri en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla iyice yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

• Hasta veya hasta olduğu düşünülen kişilere 2 metreden fazla yaklaşılmamalıdır.

• Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

• Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır
.
• Et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilmelidir.

• Koruma maksatlı kullanılan maskeler kirlendiğinde atılmalı ve 1 günden fazla kullanılmamalıdır.

• Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalı ve ortak kullanım alanları güçlü
dezenfektanlarla temizlenmelidir.

• Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmeli, gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Tüm, esnaf ve sanatkarlarımızın ve yakın çevresinin, hem işyerlerinde hem de işyerleri dışında belirtilen önlemleri alması ve bu önlemleri alışkanlık haline getirmesi, bir çok akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

-“VİRÜS NEDENİYLE ALINAN TEDBİRLERİ DESTEKLİYORUZ”

Dünyayı saran korona virüs nedeniyle alınan tedbirleri desteklediklerini hatırlatan Kirşehir Esob (KESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk, “İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme sonucu, Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinde, vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunmalarının hastalığın bulaşma riskini artıracağı belirtilerek, bu mekânların geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulacağı ifade edildi. Korona virüsü nedeniyle alınan bu tedbirleri sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

 

Faaliyetlerin geçici süreyle durması nedeniyle eğlence sektöründeki çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirten Öztürk, “Bu sektörlerde ve bu sektörleri etkileyen diğer meslek dallarında çalışan güvenlik görevlileri, ses sanatçıları, taksiciler, valeler, garsonlar, komiler, mutfak çalışanları, temizlik görevlileri gibi 1,2 milyon kişi olumsuz etkilenecek. Dolayısıyla oluşacak mağduriyetlerin giderilebilmesi için, faaliyetlerin durduğu sürelerde sosyal güvenlik primleri ve maaşları ödenmeye devam etmeli. Aynı zamanda işverenlerin iş yeri kiraları ve elektrik, su gibi faturaları ve vergi ödemelerindeki borçlarının bu yıl için ertelenmeli. Devletin sektörlerde yaşanacak bu ekonomik sekteye yardım elini uzatması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde vurguladı.

Paylaş: