HABERLER

Mustafa Karagüllü 1. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

17.05.2019

Ömrünü Ahilik kültürünün yaşatılması için harcaması nedeni ile “Ahi Baba” unvanını alan ve geçtiğimiz yıl 90 yaşında vefat eden birliğimiz eski başkanlarından Mustafa Karagüllü için 17 Mayıs 2019 tarihinde Kümbetaltı Mezarlığında bulunan kabri başında Kur’an-ı Kerim okutuldu, dualar edildi.

Aynı gün Cuma namazından önce Ahi Evran-ı Veli Camiinde Ahi Baba adına Mevlid-i Şerif okutuldu.

 Mustafa Karagüllü anısına Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde bir anma programı düzenlendi. Programın açılış konuşmasını yapan Birlik başkanımız Bahamettin Öztürk, 17 Mayıs 2018 tarihinde kaybettiğimiz “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’yü hiçbir zaman unutmayacaklarını, yeni nesillere de aktarmaya devam edeceklerini belirterek “Kırşehir’de Mustafa Karagüllü denince Ahiliğe ve Kırşehir’e adanmış bir ömür akıllara geliyor. Bütün ömrünü yollarda Ahiliği anlatmak için harcadı. Ömrü boyunca ne milletin, ne de devletin malına tamah etmedi. Gözü hiçbir zaman oralarda olmadı. Hatta tüm mal varlığını Ahilik uğruna harcadı. O nu gelecek kuşaklara anlatmak hepimizin görevi olmalıdır. Bizler için “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinin kurucusu olmaktan çok daha fazla bir şahsiyetti. Sevgi dolu bir ağabey, gerçek ve vefalı bir arkadaş, ülkesine aşık bir vatandaş, aydın ve vizyoner bir yönetici, çalışma arkadaşlarına ve çalışanlarına güç veren bir liderdi. Ama daha da ötesi geniş halk kitleleri tarafından çok sevilen, bir o kadar saygı duyulan, kalbi vicdanı büyük, alçak gönüllü bir insandı. Hayata pozitif bakış açısı ve hoşgörüsüyle hepimize örnek oldu. “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü, bütün Türkiye’ye mal olmuş, Ahiliği her yerde en iyi şekilde anlatan bir Ahi idi. Rabbim mekânını cennet eylesin, onun hatırasını yaşatmak bizlere düşüyor. Bizde bu nedenle onu ölüm yıldönümünde her yıl çeşitli etkinliklerle anacağız. “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’nün vefatının birinci yılında ruhu şad mekânı cennet olsun.” dedi.

Daha sonra Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ahi Evran Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayfer Şahin ve “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’nün eşi İsmet Sevinç Karagüllü duygularını dile getiren birer konuşma yaptılar.

Yurdun dört bir yanından gelen şairler tarafından “Ahilik ve Ahi Baba için yazılan şiirlerin okunmasının ardından katılımcılara plaket takdim edildi. Aynı gün akşam da Cacabey Meydanında iftar yemeği verildi ve “Ahi Baba Belgeseli ve Şiir Dinletisi” sunuldu.

Mustafa Karagüllü 1. Ölüm Yıldönümünde Anıldı
Paylaş: