HABERLER

Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı

19.09.2022

Bu yıl 35.'si düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Cacabey Meydanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Jandarma Genel Komutanlığına ait Bando Gösterisi ve Mehteran Bölüğü konseri ile başladı.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahilik Haftası Kutlama Mesajının da okunduğu programda bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ahilik teşkilatı ve Ahi Evran-ı Veli'nin üretime katkı sağlayan en önemli unsurlardan olduğunu söyledi.

 

Sözlerine “Ekonomik hayatı düzenleme, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bütün çalışma hayatını düzenleme, bu yolun başındaki ilk problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Ahi Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve evrensel ilkelere dayanarak çözüldüğünün adıdır.”  diyerek devam eden Bakan Bilgin, “Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Ahilik dediğimiz şey, birincisi budur. Üretimin hangi ülkelere hangi ahlaki, hangi insani ilkelere dayalı olarak çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi bir eğitim sistemi kurmuştur. İnsan her şeyden önce kendi insanlık değerlerini öğrenmelidir. Ahilik böyle bir eğitim sistemini böyle bir ahlakı inşa etmiştir. Üçüncüsü bir dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin birlikte başaracağı, üretimin bir bütün olduğu ticaretle zanaatın bir bütün olduğunun gösterilmesi ve bunun da ancak dayanışma sayesinde gerçekleştirilmesinin adıdır." dedi.

 

Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından Yılın Çırağı Samet Çakır'a, Yılın Kalfası Yağız Faik Aksu'ya ve Yılın Ahisi Zeki Satıcı'ya  ödülleri takdim edildi.  Bakan Bilgin 2022 Yılı Ahilik Hizmet Ödülü'nü Jandarma Genel Komutanlığı Strateji Geliştirme ve Dış İlişkiler Başkanı Tümgeneral Sayın Cengiz Yıldız'a, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet Şengün'e ise 2022 Yılı Ahilik Onur Ödülü'nü takdim etti.

 

Vali H. Mete Buhara, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve TOBB Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Delibaş tarafından Bakan Bilgin'e Şed kuşandı.

 

Törende, Şed Kuşatma gösterisinin ardından Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar tarafından sunulan Helikopter Gösterisi vatandaşlarımızın büyük beğenisini aldı.

 

35. Ahilik Haftası Kutlamaları Resmi Törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Bilgin’in yanı sıra Vali H. Mete Buhara, Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Sezai Uçarmak, Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, il protokolü, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşu başkan ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaşlarımız katıldı.

Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı
Paylaş: