HABERLER

Ahilik Haftası Etkinlikleri Kırşehir'de Başladı

13.09.2022

35. Ahilik Haftası etkinlikleri Ahiliğin Merkezi Kırşehir'de başladı.

Program kapsamında Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına Kırşehir ESOB, Kırşehir TSO ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından çelenk sunuldu. Ahi Evran Türbesi ziyaret edilip dua okunduktan sonra kortej eşliğinde Neşet Ertaş Kültür Merkezinde yürüyüş yapıldı. Burada yapılan haftanın açılış programında açıklama yapan Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, "

Dünyanın en önemli konumlarından biri olan Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kırşehir, bağrından Yunus Emreleri, Hacı Bektaş-ı Velileri, Gülşehrileri, Ahmed Yesevileri, Neşet Ertaşları ve birçok gönül erini çıkarmıştır. Bu toprakların ruhunu ve feyzini kavrayıp tüm dünyaya yayan esnaf teşkilatımızın kurucusu Ahi Evran-ı Veli bizim en temel değerlerimizdendir.

Pir Ahi Evran-ı Veli, sosyal, siyasi, kültürel, dini, kısacası tüm insani temellerin üzerine inşa ettiği Ahilik teşkilatını bu topraklarda filizlendirmiştir. Aradan geçen 800 yıla rağmen Ahilik ilkeleri hala ticarete ışık tutmakta ve yolumuzu aydınlatmaktadır. Bu aydınlığı takip ederek, Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin ticarette dürüstlük ve ahlâk mirasını taşımak ve gelecek nesillere aktarmak bizim en büyük görevimizdir.

Bugün dünyada örneğine rastlanmayan ve birçok akademik araştırmaya konu olan Ahilik Teşkilatını ve öğütlerini şehrimiz esnafı daima gönlünde taşımıştır. Ahilik kültürünün şart koştuğu kardeşlik ve hoşgörü iklimi bu topraklara işlemiştir.

Ahi'nin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü beli ve dili kapalı olmalı düsturuyla hareket eden bugünün ahileri esnaf ve sanatkârlarımız, müşterisini velinimeti sayarak ticaret yapmaktadır. Çırak ve kalfalarını bu anlayışla eğiterek topluma faydalı bireyler yetiştirmektedir. Ahilik bayrağını taşıyan bizler de Ahilik ve Ahi Evran’ı tüm dünyaya tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu kapsamda her yıl coşkuyla karşıladığımız Ahilik Haftasının bu yıl 35’incisini kutluyoruz. Gerek şehir dışından gelen misafirlerimiz gerekse şehrimiz esnafı için bayramımız bu yıl da festival havasında geçecek. Tüm hemşerilerimizi bir kez daha Ahilik Haftası kutlamalarına davet ediyor, tüm halkımızın, esnaf ve sanatkârlarımızın 35. Ahilik haftası ve 58. Esnaf Bayramını kutluyorum." dedi.

Açılış programının ardından Cacabey Meydanında Mesleki tanıtım çadırları açılışı yapıldı. Ardından İş Bankası önünde Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramı yapıldı. 

Kırşehir ESOB başkanı Bahamettin Öztürk, TSO Başkanı Mustafa Yılmaz ve esnaf odası başkanları Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve yeni iş yeri açan esnafları ziyaret etti. Gün sonunda ise Emel Taşçıoğlu konseri düzenlendi.

Ahilik Haftası Etkinlikleri Kırşehir'de Başladı
Paylaş: